Здобуття якісної освіти –пріоритетне завдання школи.

         Шарівська ЗОШ І-ІІІ ст. утворилась на базі дев'ятирічки у 1985 році.

         Директор школи: Головко Володимир Дмитрович, педагогічний стаж 34 роки, І категорія.

         Заступник директора з НВР – Цикоза Наталія Миколаївна, педагогічний стаж 35 років, І категорія.

         Організатор дитячого колективу – Похила Тетяна Олексіївна, педагогічний стаж 13 років, ІІ категорія.

         Як зазначається в доктрині, одним із найважливіших пріоритетів державної політики в розвитку освіти є створення умов для здобуття якісної освіти.

         А забезпечити її мають досвідчені вчителі, майстри своєї справи: «Відмінник народної освіти», вчитель зарубіжної літератури Зінченко З.Г., вчитель вищої категорії Заволодько М.І., вчителі І категорії: Зінченко С.О., Санжар Н.І., Пономаренко Л.В. Головне завдання сьогодні вони бачать в тому, щоб виховати не пасивного учня, а самостійно мислячу молоду людину, яка здатна самостійно здобувати ті знання, які знадобляться їй в майбутньому.

         Тому педагогічний колектив нашої школи першочерговими завданнями визначив: навчити дітей самостійно мислити, творчо сприймати нові ідеї, приймати нестандартні рішення, забезпечити розвиток творчих здібностей кожної особистості. Ми прагнемо, щоб наші вихованці були не тільки освіченими, а й вихованими. Саме тому вся виховна робота школи спрямована на формування свідомого громадянина, виховання в дітей любові до свого народу, до України. З метою реалізації даної проблеми вчителі школи прагнуть підвищувати ефективність уроків за допомогою нових освітніх технологій, розвивають інтелектуальні здібності учнів, виховують їх на прикладах кращої вітчизняної літератури.

         Одним із основних принципів навчально-виховної роботи у школі є підхід до кожної дитини як до єдиної і неповторимої, як до індивідуальності, що зароджується і формується.

         Риси національно свідомого громадянина виховуються в дітей, починаючи з першого класу. Класоводи Головко В.О. та Шара Л.П. намагаються, щоб всі виховні заходи були цікавими, змістовними і сприяли вихованню в учнів кращих рис молодої людини.

         На високому рівні пройшли конкурси «В гостях у осені», «Хай буде мир на всій землі»; свята «У країні дорожніх знаків», свято доброти «Іде назустріч юним мудрість сивочола», вікторина «Хто казки знає, той і відгадає»; виховні години «У лабіринтах етикету», «Діти в правовій державі», «Людина починається з добра».

         Одним із напрямів виховної роботи школи є екологічне виховання. Саме сільська школа має перевагу у створенні атмосфери довіри і взаєморозуміння з природою. Вчитель біології Санжар Н.І. вже кілька років керує гуртком «Еколог», згуртувавши в єдиний колектив учнів 6 – 9 класів. З їх ініціативи в школі проводяться конкурси плакатів, малюнків, віршів на екологічну тематику.

         Традиційно в школі проходять свята «День Землі», «День довкілля», «Свято урожаю». Щороку під керівництвом вчителя біології Санжар Н.І. учні проводять акцію «Посади дерево», приймають активну участь в написанні творів «Людина і ліс». Особливою гордістю школи є Алея випускників. Її започаткував директор школи Головко В.Д. із випускниками 1989 року. З того часу учні 11 класу поповнюють її новими садженцями. Вчителі Головко В.Д. і Санжар Н.І. разом із учнями 11 класу працюють над проектом «Природа нашого краю». Вчителі відмовились від традиційного проведення уроків, активно використовують ігрові форми, конкурси, вікторини, КВК, брейн-ринги.

         Класні керівники теж прилучають своїх вихованців до рідної природи. Цьому сприяють виховні години «Тваринний і рослинний світ нашого краю» (Ляшко О.І.), «Заповідники України» (Пономаренко Л.В.), «Природа навколо нас» (Вольвак М.О.). Останнім часом особлива увага в школі приділяється забезпеченню оздоровчої функції школи.

         Вчитель Заволодько М.І. вважає, що «…у школі, крім фізкультури, немає такого іншого предмета, що так наочно міг би показати учням особливості свого організму, навчити методів загартування, рухової підготовки».

         Із задоволенням наші учні відвідують спортивну секцію з футболу та волейболу, якою керує вчитель Слинько М.І. та спортивний гурток для молодших школярів, яким керує вчитель Заволодько М.І.

         Вихованці нашої школи – учні 11 класу стали призерами районних змагань допризовної молоді, а потім учасниками обласних змагань. Спостереження за учнями показали, що три уроки фізичної культури підвищують стійкість організму дитини до різних перевантажень, простудних захворювань.

         Заволодько М.І. – це людина творча, закохана у свою справу, уміло планує роботу з дітьми і це допомагає йому не лише їх фізично загартовувати, а й виховувати в них почуття обов'язку, колективізму, дружби.

         З метою підвищення ефективності уроку як основної форми навчання вчителі школи: Зінченко С.О., Головко В.Д., Пономаренко Л.В., Санжар Н.І.,

Цикоза Н.М. проводять такі види уроків, як семінари, «круглі столи», рольові ігри, презентації.

Ми вважаємо, що запровадження різних форм і методів інтерактивного навчання відіграє важливу роль у вихованні молодого покоління, розвиває інтерес учнів, вчить дітей самостійно мислити, приймати нестандартні рішення, забезпечує розвиток їх талантів. Девізом педагогічного колективу школи стали слова «Учитель живе доти, поки сам навчається». Саме тому методична робота в школі спрямована на підвищення педагогічної майстерності кожного вчителя, обміну досвідом роботи. Найпоширенішими формами роботи з учителями стали: методичні фестивалі, педагогічний КВК, проблемні столи, семінари – практикуми.

         Керівники методичних комісій: Пономаренко Л.В. (керівник комісії природничо – математичного циклу), Зінченко С.О. (керівник методичної комісії вчителів гуманітарного циклу)  постійно знаходяться  в пошуку нових інноваційних форм роботи з учителями. З ініціативи Зінченко С.О. було проведено виставку методичних доробок учителів - філологів .

Вихованці школи Пономаренко Ірина, Пономаренко Юлія та Ляшко Надія щороку приймають участь в олімпіаді з української мови; Ворочок Олена та Цикоза Володимир приймають участь в олімпіаді з математики; Рябоконь Альона, Доброва Поліна та Головко Владислав приймають участь в олімпіадах з географії та англійської мови; Слинько Сергій, Пономаренко Ірина та Головко Владислав – з історії. Учні і вчителі постійно працюють в тісній співпраці і взаєморозумінні. Вони вчать дітей слухати, спостерігати, знаходити вихід із складних ситуацій. Батьки є частими гостями в школі. Серед активних помічників школи серед батьків слід відмітити: Панкратову А.О., Шару О.М., Дерев'янко Л.М., Гавару О.П., Заїку Ж.І., Овчаренко Н.А., Похилу Т.О., Сидоренко О.Г., Піднебенного О.П., Зінченко С.В., Червенко В.І. Без їх участі не обходяться жодні вечори та вечорниці.

         Серед головних завдань національного виховання – підвищення мовної культури, формування національної свідомості і людської гідності, прищеплення любові до рідної землі та культури рідного краю. З метою реалізації цих завдань в школі проведено такі заходи, як свято «Мова моя, мова солов'їна», написання творчих робіт на конкурс «Мовна культура та шляхи її підвищення в системі освіти Луганщини», конкурсах імені П.Яцика та мовно-літературному конкурсі імені Т.Г.Шевченка, конкурс малюнків «Податки очима дітей», ілюстрацій до творів Шевченка, «Безпечна праця моїх батьків»,»Людина і ліс».

         Декілька років підряд у червні в школі розпочинає свою роботу пришкільний оздоровчий табір «Айдар». В цьому навчальному році його роботу очолила вчитель Санжар Н.І. Цікавим і змістовним відпочинком у таборі було охоплено 60 учнів – вихованців 1-6 класів та 7-8 класів.

         Надовго дітям запам'ятаються виховні заходи табору: Свято дитинства, Свято квітів «Квіти – очі землі», екологічна операція «Не знаємо ціни водиці, поки не висохла криниця», конкурсна програма «Ви – діти Аполона! Вам змагатись!», виховний захід «Цей примхливий містер етикет».

                  Із перелічених заходів видно, що школа досягла певних успіхів у навчально-виховному процесі. Однак, кожен із нас розуміє, що попереду ще скільки невирішених проблем, скільки цікавих заходів. Щоб забезпечити якісну

освіту треба не тільки працювати з дітьми, а й надавати методичну допомогу вчителям, всебічно сприяти розвитку професіоналізму вчителя, накопичення багатого досвіду. Проблема якості освіти сьогодні є актуальною не лише для нашої школи, а й інших шкіл району.

         Ми вважаємо, що якісна освіта сьогодні характеризується не лише обсягом знань, не лише показниками успішності, а й іншими новими ознаками. Це нові предмети, що посилюють гуманістичну спрямованість освіти. Це вільне володіння іноземними мовами, інформаційними технологіями. Це сформована громадянська позиція, залученість до культури свого народу.

         Протягом останніх років в школі збільшується кількість годин факультативних та індивідуальних занять в 9 – 11 класах, а кількість годин на курси з вибором диференціюються відповідно до вимог навчальних програм, що дає можливість більше уваги приділяти роботі з обдарованими дітьми, розвиваючи їх творчий потенціал.

         Школа другий рік працює за обраним профілем – філологічний. Перш ніж прийняти рішення стосовно вибору профілю навчання адміністрація школи провела анкетування серед учнів та їх батьків, проаналізували кадрове забезпечення. На нашу думку молодь повинні навчати досвідчені педагоги, знавці своєї справи. Педагогічне кредо вчителів школи: навчити дітей так, щоб їм було цікаво вчитися, щоб діти чекали кожного твого уроку. Якщо дитина кожного дня йде до школи з радістю і усмішкою – значить ваша праця недаремна. А творчий учитель – запорука успіху кожної дитини. Високих результатів можна досягти лише доклавши багато сил, енергії, педагогічної майстерності.

Творчість – це радісні очі дитячі,

Ті, що радіють найменшій удачі

Ті, чекають на тебе. А ти –

Вдячність в очах тих зумієш знайти.


Школа – мій дім, моя родина, моя маленька батьківщина

     Якщо у стінах школи живе дух любові і творчості – її вихованцям судилося велике майбутнє.

     Створення такого навчально – виховного середовища, яке сприяє духовному становленню особистості учня, реалізації його творчих сил у різних виявах, задоволенню його потреб та інтересів – головна мета діяльності педагогічного колективу Шарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, яка працює над проблемою «Підвищення ефективності та якості навчально – виховного процесу шляхом упровадження нових освітніх технологій».

     В школі створено всі необхідні умови для розвитку творчих здібностей кожного окремого учня, діти мають змогу реалізувати себе в різноманітних гуртках, працювати в шкільній майстерні, редагувати радіогазету «Шкільний вісник».

     Педагогічний колектив, зокрема вчителі – словесники М.О.Вольвак, З.Г.Зінченко, С.О.Зінченко, Н.М.Цикоза багато роблять для того, щоб учні оволоділи ґрунтовними знаннями, виховують шанувальників української мови, рідного слова.

     Щороку наші діти беруть участь в різних конкурсах: знавців української мови ім. Петра Яцика, «Об’єднаймося ж, брати мої!», «Вірю в майбутнє твоє, Україно!», «Іду з дитинства до Тараса», «Крапля, що рятує життя».

    Декілька років тому у школі почала працювати «Інтершкола» (керівник О.І.Ляшко), результати роботи якої були представлені на Виставці учнівських книжок «Моя перша книжка». На районний конкурс були подані роботи учнів Ковальової Аліни, Рябоконь Альони, Добрової Поліни.

     Під керівництвом учителя біології Н.І.Санжар учні готують власні проекти, презентують свою дослідницьку роботу, проводять практичні досліди, а вихованці учителів А.І.Зінченко, С.О.Зінченко, Н.А.Овчаренко займаються пошуковою роботою по збору матеріалів про історію села, участь жителів у Великій Вітчизняній війні, створюють історію рідної школи. Так, робота членів краєзнавчого гуртка в 2010 році була представлена на обласному конкурсі «Історія міст і сіл Луганщини» і була відзначена Почесною грамотою.

     Учні школи беруть активну участь в акціях «Турбота» і «Милосердя», допомагають людям похилого віку, ветеранам. Педагог – організатор Т.О.Похила завжди виступає ініціатором цікавих виховних заходів для дітей. За словами батьків, Тетяна Олексіївна для дітей є другом, наставником і мамою. Кожен захід під її керівництвом – це велика праця педагога. А таких заходів в школі багато. Це родинне свято «Життя як бурхливе море», свято доброти «Повага до людей є повагою до самого себе», виховний захід «Хай оживає істина стара: людина починається з добра», Андріївські вечорниці, Свято мови…

     Радує нас те, що і батьки не стоять осторонь від шкільних проблем. Активними помічниками вчителів стали: Ж.В.Заїка, А.І.Панкратова, О.М.Шара, Р.С.Зінченко, Ю.М.Похила, О.Г.Сидоренко та інші небайдужі батьки.

            Школа єднає не лише душі дітей, а й душі поколінь. Передають у спадок своїм дітям мами і бабусі любов до народної пісні. З давніх – давен у сім’ї Раїси Іллівни Пономаренко чути її мелодійний голос, а сьогодні її онуки Ірина і Юля є активними учасницями шкільних та районних оглядів художньої самодіяльності, лауреатами дитячого фестивалю «Діти – майбутнє України». Чарівним голосом наділив Бог сім’ю С.В.Зінченко. Вона сама учасниця районних оглядів художньої самодіяльності, і дві її доньки Наталія і Олена не можуть жити без пісні. Та скільки ще можна назвати прізвищ, у сім’ях яких з дитинства прищеплюють любов до народних надбань! Це сім’ї Рябоконь Альони, Добрової Поліни, Погребняка Сергія, Ляшка Павла, Ковальової Аліни.

     2011 рік оголошено Роком освіти в Україні. Адміністрація школи разом з учкомом розробили ряд заходів, присвячених цій події. Головну увагу приділено спортивно – масовій роботі серед школярів, оскільки педколектив працює за спортивно – оздоровчим напрямком.

     На сьогодні школа має вагомі спортивні досягнення. Оскільки не завжди вдається побувати на районних змаганнях (віддаленість села від райцентру та відсутність транспорту), то команда Шарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів запрошує до себе команди сусідніх шкіл чи сама, по можливості, виїздить до селища Ровеньки Бєлгородської області. Минулого року серед чотирьох районів, що представляли свої команди в гостях у сусідів – росіян, наша команда волейболістів зайняла ІІІ місце. Учитель фізвиховання Заволодько М.І. – вчитель вищої категорії, тому у нього є чому навчитися. Його вихованці на районних змаганнях допризовної молоді зайняли І місце, а на обласних вибороли 4 місце серед 29 команд. У районних змаганнях з волейболу команда учнів 7 – 9 класів посіла ІІ місце, з футболу – IV місце. Школярі 10 – 11 класів на районних змаганнях з волейболу посіли І місце, з шахів – ІІ місце.

     Щорічно у вересні у школі проходить День здоров’я, в якому беруть участь учні 1 – 11 класів. Традиційними стали «Веселі старти» для 5 – 7 класів, змагання з піонерболу для 4 – 6 класів. А взимку шарівчани змагаються у лижних перегонах. Першість школи з цього виду спорту у 2011 році вибороли - Кучеренко Н., Пономаренко Ю., Головко В., Погребняк С., Доброва П., Рябоконь А., які були нагороджені грамотами. Цікаво пройшли свята «Тато, мама, я – спортивна сім’я» (1 – 4 класи) та «Найспритніші і найрозумніші» (5 – 6 класи), в яких активну участь брали батьки школярів. У грудні відбулися шкільні змагання з настільного тенісу серед учнів 8 – 11 класів, з шахів – серед 10 – 11 класів, шашок – 5 – 7 класів.

     Педагогічний колектив школи вбачає своє покликання в тому, щоб сприяти вихованню у дітей почуття відповідальності за власне здоров’я, сформувати навички здорового способу життя, організувати навчально – виховний процес так, щоб у кожного виникало бажання турбуватися як про власне здоров’я, так і про здоров’я оточуючих.

     А щоб бути на рівні сучасних вимог, надавати якісні освітні послуги, вчителі школи постійно перебувають у творчих пошуках, займаються самоосвітою, систематично обмінюються досвідом з колегами, опановуючи нові педагогічні технології. Сподіваємось, що всі наші зусилля не марні  і будуть примножені в життєвих досягненнях вихованців Шарівської школи.